Wybór drzwi wewnętrznych – część 1

Drzwi wewnętrzne stanowią przegrodę pomiędzy pomieszczeniami w naszym domu. W dużym stopniu wpływają na wystrój mieszkania, stanowiąc integralną część każdego pomieszczenia. Wygląd drzwi wewnętrznych ma duże znaczenie i może wpływać na odbiór pomieszczenia z zewnątrz jak i wewnątrz. Odważnym kolorem i wykończeniem mogą przyciągać wzrok i wzbudzać ciekawość, w przypadku jednakowego koloru ze ścianą stają się niewidoczne, nie przykuwając tym samym uwagi. Przy wyborze drzwi wewnętrznych nie tylko wygląd ma duże znaczenie, ale i sposób otwierania. Rozwiewne, przesuwne, harmonijkowe czy wahadłowe? Warto się nad tym zastanowić już na etapie projektowania wnętrz, aby nic nie uniemożliwiało otwierania drzwi.

Drzwi rozwierane

Wciąż najpopularniejsza opcja, wymagają sporo miejsca na otwarcie. W zależności od wielkości otworu mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. W przypadku nowo powstających pomieszczeń kupowane są w komplecie z ościeżnicą. Jeśli jednak masz zamiar wymienić stare drzwi, możesz dopasować skrzydło do zamontowanej już ościeżnicy. Łatwość montażu tego typu drzwi jest ich największą zaletą.

Podział drzwi rozwieranych

Drzwi wewnętrzne możemy podzielić w zależności od konstrukcji skrzydła i ościeżnicy na przylgowe i bezprzylgowe. Różnią się w sposobie wykończenia krawędzi. Te pierwsze są pionowo wycięte na krawędziach skrzydeł, co zwiększa powierzchnie przylegania skrzydła do ościeżnicy. Natomiast drzwi bezprzylgowe tworzą jedną płaszczyznę z futryną.

Drzwi łamane

Wyglądają dokładnie tak samo jak tradycyjne drzwi rozwierane, jednak eliminują główną ich wadę – nie potrzebują dużo miejsca przy otwieraniu. Z tego też powodu są coraz częściej wybierane przez klientów. Kolejne segmenty połączone są zawiasami a przesuwają się dzięki zamontowanej w górnej części prowadnicy. Jest to świetne rozwiązanie dla właścicieli małych mieszkań, bądź osób chcących zyskać kawałek powierzchni w swoich domach.

Drzwi harmonijkowe

Otwierają się w podobny sposób jak drzwi łamane z tą różnicą, że kolejne części nie są połączone zawiasami, ale specjalnymi elastycznymi taśmami z tworzywa sztucznego. Najczęściej segmenty są węższe niż w przypadku drzwi łamanych. Również polecane do małych pomieszczeń. Przez niektórych uznawane są za mało reprezentacyjne.

Drzwi przesuwne

W ostatnim czasie zyskują coraz więcej zwolenników. W porównaniu do poprzednich nie potrzebują dużo miejsca przy otwieraniu. Po rozsunięciu mogą schować się w ścianie albo rozsunąć się wzdłuż niej. Ich skrzydła przesuwają się na specjalnych wózkach i prowadnicy montowanej na górze otworu. Cechują się ciekawym wyglądem, dodają znacznej wartości aranżacyjnej pomieszczeniu. Wykonywane głównie z drewna lecz spotykane są również szklane.

Drzwi wahadłowe

Raczej rzadziej nie spotykane w budownictwie mieszkalnym. Drzwi znane z westernów montowane są w restauracjach, pubach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej. Występują w wersji jedno i dwuskrzydłowej. Ich konstrukcja umożliwia otwieranie w obie stroni jednocześnie, do wewnątrz i zewnątrz, jest to bardzo efektowne. Jednak jak można się domyśleć zawierają dużo miejsca i przeznaczone są do dużych pomieszczeń.

Jakie drzwi wybrać ?

Na jaki rodzaj drzwi się zdecydować? Wybór zależy przede wszystkim od posiadanego miejsca, naszego gustu oraz możliwości finansowych. Najlepiej rodzaj drzwi uwzględnić już na etapie projektowania wnętrz.

*Zdjęcia pochodzą z katalogu producenta Porta