ul. Jackowskiego 4, Nakło nad Notecią Pon - Pt: 8.00 - 16.00, Sob: tymczasowo nieczynne kom. 668 682 656 koncept1_naklo@op.pl

W naszej ofercie posiadamy okna od najlepszych marek w Polsce a sami jesteśmy producentem okien aluminiowych. Współcześnie okna są coraz bardziej skomplikowanym produktem, złożonym ze specjalistycznych podzespołów mających poprawić funkcjonalność okna. Główną funkcją okna jest zapewnienie wewnętrznego klimatu w pomieszczeniu, odizolowanego w dużym stopniu od zewnętrznego środowiska. Oferowaną przez nas stolarkę okienną postanowiliśmy podzielić według następujących kryteriów.

Podział wg. zastosowania

Podział wg. producentów profili okiennych

Zalety okien plastykowych

Okna PCV są najpopularniejszym wyborem wśród konsumentów. Bierzę się to głównie z ich niskiej ceny i wysokiej dostępności. Kupując okna PCV od sprawdzonych producentów, otrzymujemy produkt, charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi i akustycznymi.

Profile okien PCV wewnątrz są podzielone na komory i wypełniane materiałami termoizolacyjnymi, co znacznie poprawia ich szczelność. Obecnie standardem są okna 5 komorowe, jednak coraz większa rzesza klientów decyduje się na energooszczędne okna 6 i więcej komorowe. Dla zwiększenia sztywności, profile wzmacniane są kształtownikami ze stali ocynkowanej, jednak okna PCV charakteryzują się gorszymi parametrami statycznymi od okien drewnianych, mają też niższe możliwe maksymalne wymiary. Dostępne są w szerokiej kolorystyce, dzięki stosowaniu specjalnych oklein imitujących drewno bądź metal. Konstrukcja okien plastikowych jest stosunkowo lekka, dużą  zaletą jest możliwość wykonania modeli w prawie dowolnym kształcie. Nie wymagają konserwacji ani nie trzeba ich specjalnie pielęgnować, wystarczy umycie szeroko-dostępnymi środkami czyszczącymi. Aktualnie, popularne „plastyki” nie są podatne na odbarwienia, wynikające z działania promieni słonecznych. Głównym problemem współczesnym okien plastikowym jest brak możliwości naprawy miejscowych pęknięć i otarć, jak w przypadku okien drewnianych.

Funkcje Okna

Podstawowe wymagania jakie powinny spełniać okna po wbudowaniu w ścianę budynku to zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  • Oddzielać klimat wewnętrzny pomieszczeń od klimatu zewnętrznego (Od warunków atmosferycznych)
  • Zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną
  • Zapewnić odpowiednia szczelność otworu okiennego
  • Dostarczać do pomieszczeń odpowiednią ilość światła dziennego
  • Dostarczać powietrze niezbędne dla prawidłowego działania wentylacji
  • Zabezpieczyć pomieszczenia przed niepożądana ingerencją z zewnątrz
  • Przenosić obciążenia pochodzące od sił działających na okno, na konstrukcję budynku.

Właściwości i funkcje okna opisane są w normie PN-EN 14351-1+A1:2010. Przy wyborze okien bardzo ważny jest dobór odpowiednich właściwości jakie ma posiadać nasze przyszłe okna, co zapewni długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie okna. Odpowiednio dobrane okna powinno przeciwdziałać siłą które działają na konstrukcję, są to: siły uwarunkowane ruchami budowli, czynniki zewnętrzne takie jak warunki pogodowe czy hałas, rozszerzalność termiczna okna, temperatura i wilgotność wewnątrz pomieszczenia.

Kształty okna

Okno powinno również spełniać nasze wymagania estetyczne, po prostu nam się podobać. Niektórzy inwestorzy mogą zażyczyć sobie, aby ich okna miały kształt inny niż prostokątny i jest to oczywiście możliwe. Jednak zamawiając stolarkę okienną należy być świadomym istniejących ograniczeń technologicznych.

Ograniczenia technologiczne

Pierwsze, to wymiary szerokości i wysokości skrzydeł okien z PCV. Bez dodatkowe wzmocnienia plastikowe profile charakteryzują się niską sztywnością, dlatego stosuje się dodatkowe stalowe wzmocnienia wewnątrz profili. Nowoczesne okna posiadają również inne technologie wzmocnień, co nie zmienia jednak faktu, że producenci nakładają ograniczenia na maksymalnie wymiary okna.

Kolejnym ograniczeniem jest nośność okuć. W ostatnich latach skrzydła okienne są coraz cięższe, dzieje się to z powodu stosowania szerokich pakietów szyb zespolonych i coraz grubszych profili skrzydeł. Cały ten ciężar muszą utrzymywać coraz to bardziej zaawansowane technologicznie okucia.

Okno posiada też ograniczenia w nadawaniu odpowiedniego kształtu łuków ponieważ w procesie gięcia PCV na powierzchni powstają sfałdowania nadmiaru materiału.

Skrzydła okienne?

Płaszczyzna okienna jest dzielona na kwatery nazywane przez producentów i sprzedawców skrzydłami. Gdy kwatery są umieszczone obok siebie to ich liczba wskazuję ile skrzydłowe jest okno. Na poniższym zdjęciu przykładowe okna trzyskrzydłowe.

W przypadku gdy okno ma rozmieszczone kwatery pod sobą mówimy o rzędach, czyli na przykład w poniższym przykładzie mówi się o oknie dwurzędowym.

Co to są słupki i szprosy w oknie?

Słupek jest częścią konstrukcji w oknach wieloskrzydłowych. Wyróżnia się słupki stałe i ruchome. Te pierwsze są widoczne po otwarciu okna i dzielą przestrzeń otwartego okna. W sytuacji, gdy potrzebujemy dużej przestrzeni, aby na przykład umożliwić wnoszenie mebli do naszego domu poleca się okna z słupkiem ruchomym, dzięki czemu możemy uzyskać niepodzielną przestrzeń pomiędzy pionowymi elementami ościeżnicy. A podział okna na skrzydła widoczny jest tylko przy zamkniętym oknie.

Bardzo sprytnym podziałem szyby jest zastosowanie szprosów międzyszybowych, jest to rozwiązanie dające bardzo ciekawy efekt wizualny a kolejną dużą zaletą jest fakt, że nie potrzebują pielęgnacji. Dostępne są w szerokościach: 8mm, 16mm, 26mm i  45mm a także w wielu kolorach, głównie jednak występują w wersji białej, brązowej bądź złotej.

Więcej informacji o okna znajdziecie na naszym blogu 

Close Menu