Wszystko o konserwacji bramy garażowej

Posiadamy pojazdy mechaniczne. Dbamy o nie, myjemy, sprzątamy, robimy przeglądy techniczne. Podstawowe czynności jak mycie i sprzątanie często robimy samodzielnie. Natomiast na przeglądy techniczne pojazdu jedziemy do fachowca na Stację Kontroli Pojazdu. Zupełnie podobnie jest ze stolarką otworową, aby nam służyła przez długie lata musimy ją czyścić i regularnie konserwować.

Jak możemy samodzielnie dbać o bramę garażową?

Bramę garażową myjemy detergentem ( np. płyn do naczyń lub do samochodów) rozcieńczonym w ciepłej wodzie gąbką lub ściereczką,  następnie zmywamy wodą . Nie należy mieszać detergentów z wybielaczami. Przeszklenia w bramie myjemy ściereczką z środkiem myjącym do okien. Nie zapominamy o czystości elementów jezdnych bramy, czyścimy z kurzu i brudu prowadnice i szyny  po której poruszają się rolki bramy.

Co z konserwacją bramy?

Konserwacja bramy garażowej jest bardzo ważna. Brama powinna pracować bez zarzutu, jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo nasze i domowników. Ponadto regularna konserwacja bramy powoduje, ze zachowujemy pełną gwarancję. Powinna być wykonana przez fachowca. Konserwację bramy najlepiej zgłosić w firmie w której kupiliśmy bramę.
Przy bramie garażowej bez automatu serwisant powinien sprawdzić:

  • zamocowania bramy
  • poprawność jej funkcjonowania

Ponadto powinna być zrobiona regulacja naciągu sprężyn, posmarowane elementy ruchome bramy oraz regulacja i konserwacja zamka ręcznego i uszczelek
W bramie z napędem dodatkowo należy zwrócić uwagę na:

  • przymocowanie i działanie automatu,
  • wysprzęglenie automatu,
  • opcję otwierania zwrotnego,
  • pasek zębaty lub łańcuch,
  • regulację konsoli obsługującej napęd bramowy.

Podsumowanie

Brama garażowa to największy ruchomy przedmiot w zakresie stolarki otworowej. Bardzo ważna jest jej konserwacja. Natomiast sami powinniśmy wykonywać  kontrolę działania co najmniej raz w miesiącu.

Wykonanie tych zabiegów, pozwoli nam cieszyć się niezawodną pracą bramy przez wiele lat.