Brama z automatycznym napędem – parametry

Brama garażowa z napędem automatyczny jest komfortowym rozwiązaniem. Dzięki automatyce możemy obsługiwać bramę np. ze środka samochodu, wygodne jest to przede wszystkim w deszczowe dni. Zakup bramy z automatyką to inwestycja warta rozważenia tym bardziej, że ręczne otwieranie bramy może przysporzyć problemów. Coraz częściej klienci decydują się na zakup napędu razem z bramą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ mamy pewność, że produkty fabrycznie pasują do siebie. A tak naprawdę to najlepiej jest pomyśleć o montażu napędu już na etapie projektowania domu, co pozwoli na odpowiednie doporowadzenie instalacji elektrycznej.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy garażowej?

Bardzo ważnym parametrem napędu jest siła ciągnięcia i pchania, jej wartość w dostępnych na rynku modelach mieści się w przedziale od 400 N do 1200 N. Kolejnym parametrem jest prędkość przesuwu bramy podawana w cm/s. Im większa ta wartość, tym otwieranie i zamykanie bramy przebiega w krótszym czasie. Dobry napęd powinien posiadać funkcję regulacji siły, nie odpowiednią praktyką jest ustawianie siły na najwyższy poziom, ponieważ prowadzi to do szybszego zużywania się napędu. Powszechnie dostępne są dwa mechanizmy poruszania wózka jezdnego – za pomocą łańcucha lub paska zębatego. Napęd przy pomocy paska gwarantuję cichszą pracę napędu.

Sprawdź częstotliwość pilota!

Jeśli nasza brama sterowana jest przy pomocy pilota należy upewnić się, czy działa on na częstotliwości zarezerwowanej dla tego typu urządzeń, a więc na 433,92 MHz, inaczej odbiornik może odbierać niepożądane dane z innych urządzeń radiowych. Równie ważne jest zainteresowanie się zabezpieczeniami pilota, a dokładnie sposobem kodowania wysyłanego sygnału. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by potencjalny włamywacz nagrał wysyłany  sygnał z pilota i bez problemu otworzył bramę.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Kolejnym aspektem o którym należy pomyśleć jest zadbanie o bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu garażu. Często bramy mogą być wyposażone w mechanizmy zatrzymujące zamykanie po napotkaniu przeszkody w świetle bramy.

Warto się również zainteresować się bezawaryjnością poszczególnych elementów mechanicznych jaki i elektrycznych. Często najbardziej awaryjnym elementem jest pasek zębaty. Jest on w głównej mierze odpowiedzialny za hałas generowanym przez bramę. W nowoczesnym bramach coraz częściej używane są bardzo wytrzymałem paski o wysokiej odporności na zerwanie oraz niewymagającego konserwacji i oliwienia.