Okna wykonane z PVC są uznawane za najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mimo to, warto zadbać, by służyły nam jak najdłużej i pamiętać o ich prawidłowej konserwacji Poniżej przedstawię, jak prawidłowo czyścić i konserwować wszystkie elementy okien z PVC, aby nawet po wielu latach użytkowania wyglądały jak nowe.
Zacznynamy od szyb
Przez czyste szyby świat wygląda piękniej. To prawda, że ich mycie nie należy do ulubionych zajęć domowników, ale efekt pracy jest wart wysiłku. Szyba to zwykle największy element okna, a zarazem ten, o który jest najłatwiej zadbać. W przypadku mycia szyb bardzo ważny jest nie tylko wybór płynu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także szmatki. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, ze szwami – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. Jeśli okno jest bardzo brudne, to warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą szmatką i płynem do szyb.
Konserwacja profili okiennych
Następnie należy umyć profil okienny, najczęściej biały lub okleinowany. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej – zarysowań lub przebarwień. Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów (wnikający w nie brud jest nie do usunięcia). Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia .Na rynku są także dostępne specjalne środki do czyszczenia PVC, np. serii Cosmofen. Są one często stosowane przez montażystów, ponieważ skutecznie, a zarazem delikatnie usuwają nawet silne zanieczyszczenia. Można z nich także skorzystać – trzeba jedynie zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni środek – Cosmofen oznaczony liczbą 20, a nie np. 5 lub 10 – te będą zbyt silne i mogą nawet uszkodzić powierzchnię profili.
Jak zadbać o uszczelki?
Należy zwrócić uwagę na uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy. Ich zabrudzenie w skrajnym przypadku może prowadzić do powstawania drobnych nieszczelności na obwodzie okna. Aby tego uniknąć, wystarczy systematycznie przecierać je ściereczką z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Uszczelki są też podatne na twardnienie z upływem czasu. Może to prowadzić do utraty elastyczności, a w efekcie – pękania. Aby tego uniknąć, należy je przynajmniej raz w roku smarować gliceryną, olejem do maszyn albo specjalnym preparatem przeznaczonym do ich pielęgnacji, opartym na żywicach silikonowych.
Nie zapominajmy o okuciach!
Nie wszyscy wiedzą, że aby zapewnić sobie bezawaryjne użytkowanie okien, raz do roku należy smarować i w razie potrzeby regulować okucia. Przegląd zaczynamy od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome wymagają nasmarowania lub naoliwienia. Do konserwacji używamy środków, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Stosowane do konserwacji smary i oleje nie powinny zawierać żywic, kwasów, silikonów, ani dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Najlepiej zastosować specjalne preparaty, pochodzące od producenta okuć. Można się też zdecydować na jeden z dostępnych na rynku kompleksowych zestawów do pielęgnacji okien PCV. Zawierają one specjalistyczne środki do czyszczenia profili, konserwacji okucia i uszczelek.
Wszystkie ruchome części powinny być smarowane co najmniej raz w roku. Fachowcy zalecają nawet smarowanie dwukrotne wiosną i jesienią, czyli po zimie i przed zimą. Nie należy zapominać o konserwacji okien po każdym remoncie.
Życzę powodzenia.