W jakim celu stosuje się nawiewniki w stolarce okiennej?

Czym są nawiewniki?

Nawiewniki w oknach doprowadzają do pomieszczeń powietrze z zewnątrz w sposób ciągły i kontrolowany. Odgrywają one istotną rolę w prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Nawiewniki działają bezobsługowo i automatycznie, nie wymagają zasilania, nie wyziębiają pomieszczeń jak rozszczelnienia okienne, chronią przed nadmiernymi hałasami z zewnątrz.

Co w przypadku ich braku?

Brak nawiewników powoduje, że występuje niewłaściwa cyrkulacja powietrza co często prowadzi do znacznego podniesienia poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Efektem tego jest między innymi rozwój pleśni i innych mikroorganizmów, które w krótkim czasie zaatakują nasze ściany, meble, a nawet ubrania.

Problem ten częściej występuje w oknach nowszych, które są bardzo szczelne. W przypadku starych produktów, nieszczelność jest pomocna, gdyż prowadzi do wymiany powietrza. Aby problem nie wystąpił należy zamontować nawiewniki Pełnią funkcję pomocniczą w całym systemie wentylacji.

Zalety używania nawiewników

Dzięki nawiewnikom okiennym pozbędziemy się więc problemu nadmiernej wilgotności, bez konieczności ciągłego uchylania okien, co może okazać się szczególnie problematyczne w porze jesienno-zimowej. Zła wentylacja może doprowadzić do powstania tak zwanego deficytu tlenowego. U osób narażonych na skutki deficytu tlenowego mogą wystąpić nieprzyjemne objawy. Należą do nich między innymi ospałość, zmęczenie, spadek koncentracji oraz symptomy depresji.

Stosowanie nawiewników okiennych spowoduje również zmniejszenie kosztów energii. Nawiewniki okienne w porównaniu z otwieraniem okien powodują komfort cieplny w pomieszczeniach. Koszty zakupu nawiewników zwracają się po pewnym czasie eksploatacji.

Mogą pojawić się też wady, jak się przed tym ustrzec?

Nawiewniki okienne posiadają również wady. Z zewnątrz do środka poprzez szczeliny w nawiewniku przenikają dźwięki. Warto kupić  nawiewniki tłumiące dźwięki czyli akustyczne.

W okresie zimowym nawiewniki mogą powodować przedostawanie się zimnego powietrza, dlatego dla zachowania komfortu należy montować nawiewniki w taki sposób aby strumień powietrza był skierowany do góry.

Negatywem jest też brak filtracji powietrza w większości nawiewników. Jeśli mieszkanie czy dom jest usytuowany przy ruchliwej ulicy w centrum miasta może to powodować powstawanie ciemnego osadu na ścianie.

Aby tego uniknąć można nabyć nawiewnik z filtracją powietrza lub dokupić specjalny filtr. Absolutnie nie należy ingerować w konstrukcję nawiewnika, próbując wykonać filtr z gąbki lub tkaniny. Tego typu propozycje pojawiają się czasem na forach internetowych. Może to doprowadzić nie tylko do wadliwego działania nawiewnika ale również do jego uszkodzeń.

Dzięki nawiewnikom okiennym pozbędziemy się więc problemu nadmiernej wilgotności, bez konieczności ciągłego uchylania okien, co może okazać się szczególnie problematyczne w porze jesienno-zimowej.

Dobranie ilości nawiewników w mieszkaniu, rodzaju i ich montaż warto zlecić Fachowcowi.