Okucia – bardzo ważny element okna

Kupując okna klienci zwracają dużą uwagę na rodzaj profili i pakietu szybowego, jednakże równie ważnym elementem są okucia okienne. Moją zapewnić szczelność, wygodę użytkowania a przede wszystkim bezpieczeństwo okna. Obecnie okucia montowane są na całym obwodzie, dzięki czemu przy zamykaniu skrzydło jest równomiernie dociskane do ościeżnicy. Od zastosowanego typu okuć zależy sposób otwierania się okien, najczęściej są to rozwieraneuchylne lub uchylno-rozwierane. Innymi rodzajami są przesuwne, składane, obrotowe lub odchylne.

Standardem proponowanym przez producentów stało się również stosowanie okuć z możliwością mikrowentylacji okna. Jest to specjalna funkcja okuć obwodowych, pozwalająca na pozostawienie skrzydła okiennego nie do końca domkniętego, co umożliwia cyrkulację powietrza.

Jak wybrać okucia okienne?

Przede wszystkim należy brać tylko pod uwagę okucia pochodzące od uznanych producentów, takich z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Także producent okienny powinien być zaufany, tak abyśmy mieli pewność czy okucia zostaną optymalnie rozmieszczone na obwodzie okna. Następnie należy zastanowić się nad sposobem otwierania naszych przyszłych okien i nad innymi funkcjami, które mają spełniać.

Najczęściej wybierany w ostatnich latach jest system uchylno-rozwierny, czyli mamy możliwość otwarcia w poziomie okna oraz uchylenia o kilka stopni w pionie. Inną opcją jest wybranie jednego spośród poprzednich sposobów – tylko uchylne albo tylko rozwierne. Bardzo często klienci wybierają okna dwuskrzydłowe w którym jedno skrzydło jest uchylno-rozwierne a drugie rozwierne.

Najnowszym rozwiązaniem są okna uchylno-odstawno-rozwierne. Umożliwiają one tzw. wietrzenie szczelinowe – poprzez równoległe odstawienie skrzydła okiennego od ramy, o ok. 6 mm na całym obwodzie. Jest to sposób zwiększający energooszczędność procesu wentylacji przy czym okno pozostanie odporne na włamanie. Po 10 minutach wentylacji w taki sposób wnętrze pomieszczenia ochłodzi się o jedyne 0.5 °C (przy tradycyjnym wietrzeniu jest to 2 °C).

Kolejną możliwością jest wyposażenie okna w system stopniowego uchyłu (na powyższym zdjęciu). Funkcja ta umożliwia położenie skrzydła w kilku pozycjach – od minimalnego rozszczelnienia po uchylenie. Dzięki czemu mamy większą możliwość regulacji intensywności wietrzenia w zależności od potrzeby. Innym sposobem regulacji otwarcia skrzydła jest hamulec w klamce, który pozwala zatrzymać skrzydło po otwarciu w dowolnej pozycji, za pomocą przesunięcia klamki w dół.

Okucia antywłamaniowe

Dobre okucia muszą dawać poczucie bezpieczeństwa. Należy się zainteresować czy wybierane okna są wyposażone w zaczepy antywyważeniowe i czopy. Zależnie od tego, jaką klasę zabezpieczenia mają spełnić, zaczepy montuje się w każdym narożniku okna lub na całym obwodzie. Praktyczne rozwiązaniem  jest zastosowanie klamki z kluczykiem i wkładek antyrozwierceniowych w okuciu. Uniemożliwiają one rozwiercenie śrub mocujących klamkę i przekręcenie klamki z pozycji uchylnej. Okucia powinny być oznaczone co najmniej klasą WK1.

Ukryte zawiasy

Specjalny rodzaj okuć pozwala na ukrycie zawiasów, które staną się niewidoczne z zewnątrz. Wpływa to na walory estetyczne okna, wydaje się ono wtedy lżejsze i bardziej eleganckie.

Jak dbać o okucia?

Przynajmniej raz w roku zaleca się smarowanie wszystkich elementów ruchomych i miejsc ryglowań. W tym celu stosuje się środki bez zawartości kwasów i żywic. Należy także co jakiś czas sprawdzać mocowania elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i w razie potrzeby dokręcić poluzowane śruby.

Na co dzień należy dbać o okna i okucia stosując się do prostych zasad:

  • na skrzydło okna nie może oddziaływać żadne dodatkowe obciążenie,
  • nie dociskamy skrzydła do ościeża,
  • nie zostawiamy otwartego okna podczas silnych wiatrów,
  • nie wkładamy żadnych przedmiotów między skrzydło i ościeżnicę.

*Zdjęcia pochodzą z katalogu producenta Krispol