Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Okna stają się coraz bardziej złożonymi produktami, bogatymi w nowoczesne technologie, przez co charakteryzuje się coraz lepszymi parametrami cieplnymi, akustycznymi oraz wytrzymałościowymi. Zastosowanie nowym technologii pozwala zwalczać wady surowych materiałów, z których są wykonywane, z jakim skutkiem? Porównajmy trzy typy okien zbudowanych z materiałów dostępnych na rynku.

Okna plastikowe

Są najpopularniejszym wyborem wśród konsumentów. Bierze się to głównie z ich niskiej ceny i wysokiej dostępności. Kupując okna PCV od sprawdzonych producentów, otrzymujemy produkt, charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami cielnymi i akustycznymi.

Profile okien PCV wewnątrz są podzielone na komory i wypełniane materiałami termoizolacyjnymi, co znacznie poprawia ich szczelność. Obecnie standardem są okna 5-komorowe, jednak coraz większa rzesza klientów decyduje się na energooszczędne okna 6 i więcej komorowe. Dla zwiększenia sztywności, profile wzmacniane są kształtownikami ze stali ocynkowanej, jednak okna PCV spośród porównywany charakteryzują się najgorszymi parametrami statycznymi i mają najniższe możliwe maksymalne wymiary. Dostępne są w szerokiej kolorystyce, dzięki stosowaniu specjalnych oklein imitujących drewno bądź metal. Konstrukcja okien plastikowych jest stosunkowo lekka, a dużą  zaletą jest możliwość wykonania modeli w prawie dowolnym kształcie. Nie wymagają konserwacji ani nie trzeba ich specjalnie pielęgnować, wystarczy umycie szeroko-dostępnymi środkami czyszczącymi. Aktualnie, popularne „plastyki” nie są podatne na odbarwienia, wynikające z działania promieni słonecznych. Głównym problemem współczesnym okien plastikowym jest brak możliwości naprawy miejscowych pęknięć i otarć jak w przypadku okien drewnianych.

Okna drewniane

Współcześnie wykonywane z drewna klejonego, dzięki czemu profile nie odkształcają się pod wpływem zmian wilgotności i temperatury, co mogłoby się dziać w przypadku zastosowania drewna litego. Drewno zabezpiecza się przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych przy pomocy farb akrylowych lub lakierów lazurujących. Okna drewniane są postrzegane jako towar luksusowy i rzeczywiście wykonane przez renomowanych producentów są produktem o wysokiej jakości wykonania i służącym przez wiele lat, jednakże wymagają konserwacji co kilka lat oraz corocznego czyszczenia. Przy spełnieniu tych warunków mogą wytrzymać nawet 150 lat (w przypadku okien PCV 40 lat). Ich przewagą nad oknami z PCV jest możliwość naprawy miejscowych uszkodzeń profilu, co w przypadku okien plastikowych łączy się z wymianą całej ramy. Standardowo profile mają grubość powyżej 65 mm. W wersjach energooszczędnych ta wartość wzrasta do 78 mm,a nawet 92 mm. Maksymalne wymiary okien drewnianych są większe niż w przypadku plastikowych. Produkcja omawianych okien jest skomplikowana, z tego też powodu są droższe od okien PCV.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe do niedawna stosowane głównie w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych czy biurowcach. Z racji tego, że sam materiał nie ma dobrych własności termoizolacyjnych klienci indywidualni znacznie rzadziej przez lata wybierali okna aluminiowe. Jednak, dzięki zastosowaniu wewnątrz profili okiennych najnowszych materiałów termoizolacyjnych ten trend się odwraca i cieszą się coraz większym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Obecnie możliwe jest produkowanie okien aluminiowych przeznaczonych do domów energooszczędnych. Aluminium jest materiałem niezwykle podatnych na formowanie, z tego też powodu możliwe jest wykonanie okna o najbardziej wymyślnych kształtach. Co więcej, z powodu  niezwykle dużej wytrzymałości mogą mieć niespotykane duże wymiary, nawet przy zastosowaniu ciężkich, energooszczędnych pakietów szybowych. Okna aluminiowe nie są wymagające w utrzymaniu i wystarczy co jakiś czas przetrzeć je wodą z dodatkiem środka myjącego niezawierającego kwasu. Wielką zaletą jest ich odporność na działanie warunków atmosferycznych, aluminium jest odporne na korozje. Kolejną zaletą jest fakt, że występują w niemal nieograniczonej palecie kolorów. Podobnie jak w przypadku okien PCV ich wadą jest bram możliwości naprawy miejscowych odkształceń i zarysowań. W takim przypadku jedyną możliwość jest wymiana uszkodzonego profilu.

Podsumowanie

Podsumowując, współcześnie okna niezależnie z jakiego materiału są wykonane, mają wiele zalet i najczęściej podczas dokonywania wyboru inwestorzy kierują się własnymi preferencjami wizualnymi. Należy pamiętać, aby dopilnować czy okna zostały poprawnie zamontowane, najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną ekipę montażową, ponieważ nawet okno o najlepszych właściwościach straci je w przypadku złego montażu.