Co warto wiedzieć przed zakupem bramy garażowej?

Brama garażowa jest zakupem na wiele lat, dlatego też warto poświęcić czas i przemyśleć wybór tego elementu stolarki otworowej. Odpowiednio dobrana zapewni bezpieczeństwo, dobre parametry izolacyjne a także będzie wygodna w codziennym użytkowaniu. Warto też zainteresować się kolorystyką i wzornictwem, tak aby nasza brama nawiązywała wyglądem do architektury domu, w szczególności do innych elementów stolarki otworowej. Dokonując wyboru bramy garażowej trzeba odpowiedzieć na następujące pytania.

W jaki sposób będzie się otwierać?

Należy wziąć pod uwagę ilość miejsca dostępnego na podjeździe i usytuowanie otworu bramy w stosunku do drogi wjazdowej. Najwięcej przestrzeni jest potrzebne przy zastosowaniu bramy uchylnej, ponieważ skrzydła otwierają się na zewnątrz. Tego typu brama potrzebuje około 1.5 m wolnego miejsca przed garażem. Bramy segmentowe i rolowane nie wymagają wolnej przestrzeni przed garażem. W pierwszym przypadku segmenty zwijają się po specjalnych szynach pod sufitem lub na jednej ze ścian. Bramy rolowane potrzebują tylko niewiele miejsca nad otworem bramy, gdzie zostaje zwijana do skrzynki podobnie jak rolety zewnętrzne.

Jak ciepła ma być brama?

Jeśli garaż jest ogrzewany lub jest częścią domu to inwestycja w bramy z ociepleniem szybko powinna się zwrócić, dzięki niższym kosztom ogrzewania. Oferowane przez nas bramy producenta Krispol wyposażone są w profile wypełnione pianką poliuretanową co znacznie polepsza właściwości termoizolacyjne bramy. Dla domów energooszczędnych powstał specjalny model VENTE K2 RFS 60 o grubości paneli 60 mm i dzięki zastosowaniu dodatkowych uszczelnień osiągnął on współczynnik U na poziomie 0.9 W/m2K.

Jaki kolor i wygląd?

Duża powierzchnia bramy przyciąga wzrok, dlatego wybór wzornictwa i koloru jest bardzo ważny. Powinna nawiązywać do stylu architektonicznego domu. W budynkach o prostej bryle warto zainteresować się nowoczesnymi bramami o jednolitym, modnym kolorze. Do domów urządzonych w starszym stylu pasują bramy drewniane lub stalowe o okleinie drewnopodobnej.

A może brama z przeszkleniem?

W sytuacji gdy w garażu nie ma okien warto zastanowić się na wyborem bramy ze świetlikiem. Jest to możliwe w przypadku zarówno bram segmentowych jak i uchylnych. Poza względami praktycznymi przeszklenie w bramach garażowych dodaje walorów estetycznych.

Otwieranie ręczne czy za pomocą pilota?

Oczywiście drugi sposób jest znacznie wygodniejszy, ale wiąże się z większymi kosztami. Jeden pilot może obsługiwać kilka bram garażowych oraz inne napędy np. bramy wjazdowej. Warto pamięta, że automatyczny napęd można zastosować do zamontowanych już bram. Ten temat zostanie szczegółowiej omówiony w jednym z kolejnych artykułów.

Jak często będziemy korzystać z garażu?

W sytuacji częstego używania warto zainteresować się opcją drzwi przejściowych zainstalowanych w bramie. Dzięki czemu nie trzeba przy każdej wizycie w garażu otwierać całej bramy.

Jakiej wysokości jest podatek VAT?

Klienci często zastanawiają się dlaczego w różnych punktach handlowych słyszą o różnych wartościach podatku VAT: 8 lub 23%. A więc, aby otrzymać ośmioprocentowy VAT należny spełnić 2 warunki: brama musi być kupiona wraz z usługą montażu oraz garaż musi znajdować się w jednej bryle z domem.