Co musisz wiedzieć o aranżacji okna? Rolety, żaluzje – wszystko o nich

Aranżacja okna

Aranżacja okna tylko z pozoru wydaje się być sprawą łatwą. Aby jednak wybrać odpowiednią dekorację trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie dobierzemy dobrego wystroju, nie skupiając się na temacie prywatności, stylizacji i oświetlenia naszego mieszkania. Zarówno rolety jak i żaluzje mają swoje słabe i mocne strony. Pora się im przyjrzeć.

Jeżeli zastanawiamy się nad tematem oświetlenia i prywatności, to musimy wiedzieć, że oba produkty mogą skutecznie zablokować nam dostęp do naturalnych promieni słonecznych. Dla osób, które pracują nocami, żaluzje będą optymalnym rozwiązaniem. Skutecznie zablokują dostęp światła w dzień, kiedy będziemy chcieli spać. Dobrym wyborem w tym wypadku będą żaluzje drewniane lub aluminowe, które nie pozwolą na wpadanie dużej ilości światła do pomieszczenia w ciągu dnia. Rolety natomiast przepuszczają odrobinę światła, ale chronią przed jego intensywnością. Ciekawym wyborem będą tutaj rolety dzień-noc, które łączą w sobie cechy roletki i żaluzji. Są to bardzo funkcjonalne produkty, dzięki którym kontrolujemy ilość wpadającego światła, bez opuszczania lub podnoszenia rolety.

Aranżacja okna a wnętrze pomieszczenia 

Bardzo istotnym tematem przy wyborze aranżacji okna jest wystrój wnętrza naszego mieszkania. Jeśli preferujemy delikatne i subtelne wnętrza, to rolety materiałowe będą doskonałym wyborem. Wykonane z wielu tkanin zapewnią modny i oryginalny wystrój wnętrza. Tego typu rolety są wybierane najczęściej przy dekoracji eleganckich i stonowanych wnętrz.
Jeśli decydujemy, czy chcemy mieć w domu rolety czy żaluzje, warto także pamiętać o z pozoru drobnych problemach tj. częste gromadzenie się kurzu w żaluzjach, co może być niebezpieczne dla alergików. Standardowe rolety będą bezpieczniejsze i dużo łatwiejsze do czyszczenia
Oczywiście ważnym czynnikiem jest także cena. W tym wypadku najczęściej żaluzje wygrywają z roletami, wszystko jednak zależy od materiałów i sposobu sterowania. Produkty elektrycznie sterowane będą droższe. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyborze aranżacji okien powinna się liczyć przede wszystkim dobra jakość, która zaprocentuje na lata.